Oto jak lepiej wynająć podnośnik - na kółkach

podnośniki koszowe Zabrze

Zwyżki przydają się w różnych sytuacjach

W wielu dziedzinach przemysłu i usług pojawia się nieraz problem wykonania jakichś czynności na wysokości. W pierwszej chwili na myśl przychodzi drabina, ale nie zawsze jest to dobre rozwiązanie. Profesjonalne prace n

Oto jak lepiej wynająć podnośnik - na kółkach podnośniki koszowe Zabrze
a wysokościach można natomiast doskonale wykonać na tzw. zwyżkach. Cóż to jest takiego? Najprościej mówiąc zwyżka to rodzaj platformy, która jest umieszczona na hydraulicznym ramieniu. Pozwala to podnieść pracowników na określoną wysokość, gdzie mogą oni bezpiecznie i precyzyjnie wykonać zaplanowane zadanie. Najczęściej platforma jest zabezpieczona specjalnymi barierkami, tworząc rodzaj kosza. To i specjalne uprzęże, które noszą pracownicy, sprawia, że są oni całkowicie bezpieczni. Podnośnik jest zwykle umieszczony na samochodzie, dzięki czemu jego przemieszczanie nie stanowi problemu. Nowoczesne podnośniki mają ciekawie rozwiązane panele sterujące. Można wszelkie czynności dotyczące przemieszczania zwyżki na wysokości wykonać z dołu, łącznie ze zmianą wysokości, na której znajduje się kosz. Podnośniki świetnie sprawdzają się nie tylko w budownictwie, ale także przy pielęgnacji drzew, myciu okien czy malowaniu budynków. To także jeden z ważniejszych elementów wyposażenia straży pożarnej.


Co jest potrzebne do pracy na wysokościach?

Z roku na rok coraz więcej osób w różnych grupach wiekowych decyduje się na pracę na wysokościach. Nie wszyscy jednak mają świadomość, co jest potrzebne, by można było zacząć pracę na wysokości. Oczywiście nie chodzi tutaj tylko i wyłącznie o takie narzędzia, jak zwyżka i podnośnik.

Prace na wysokościach mogą okazać się świetnym pomysłem na zarobek, jednak do jej rozpoczęcia potrzebne są właściwie uprawnienia.

Warto wiedzieć, że na kurs alpinizmu przemysłowego można zdecydować się nie tylko samodzielnie. Bardzo często pracodawca wysyła pracownika na taki kurs. Trzeba zdawać sobie sprawę, że szkolenia obecnie odbywają się systematycznie praktycznie w każdym dużym mieście.

W zdecydowanej większości przypadków podczas szkoleń uczestnicy biorą udział nie tylko w części teoretycznej, ale również praktycznej. Zadaniem części teoretycznej jest nakreślenie specyfiki pracy, a także dokładne poinformowanie uczestników o ewentualnych niebezpieczeństwach, które mogą potencjalnie wystąpić. Na szkoleniu teoretycznym omawiane są również wszystkie zasady BHP.

Ponadto obecnie funkcjonują ośrodki, które organizują specjalne kursy tylko i wyłącznie do pracy na wysokościach. Osoba zainteresowana pracą w tym zawodzie powinna zatem zorientować się, czy w jej mieście nie jest organizowane takie szkolenie.


Niektóre prace na wysokościach nie byłby

Niektóre prace na wysokościach nie byłby do wykonania, gdyby nie podnośniki. Nawiasem mówiąc, kiedyś takich sprzętów nie było, a ludzie musieli sobie jakoś radzić. No cóż, człowiek ma to do siebie, że stosunkowo szybko przyzwyczaja się do różnych udogodnień i później z nich po prostu korzysta. Taka zwyżka to naprawdę bardzo pomocny sprzęt. Jeśli zaistnieje potrzeba użycia podnośnika, najlepiej go wynająć. Na szczęście na rynku znajdziemy sporo firm, które świadczą usługi w zakresie wynajmu różnych sprzętów, w tym i zwyżek. Wystarczy tylko baczniej rozejrzeć się nawet w swoim najbliższym otoczeniu, a może okazać się, że taki podmiot mamy dosłownie na sąsiedniej ulicy.
Pomalowanie czy też wyczyszczenie elewacji wysokiego obiektu, umycie okien na wysokości czy też przycięcie zbyt rozrosłych gałęzi drzewa to te prace na wysokościach, które dobrze jest wykonać z podnośnika. Nie dość, że będzie łatwo, to jeszcze do tego bezpiecznie. Z drabiną nie byłoby tak dobrze. Podnośniki koszowe na swoim wyposażeniu mają zakłady energetyczne. Dlaczego? To jasne, bo naprawa, konserwacja czy wymiana trakcji elektrycznej to poważna i nader niebezpieczna praca, a kiedy wykonuje się ją z kosza wyżki, to przynajmniej nie trzeba się już martwić o to, że człowiek spadnie.


Alternatywą jest podnośnik koszowy

Przy wykonywaniu prac związanych z montażem elementów zawieszonych wysoko ważne jest przygotowanie zaplecza technicznego. Rusztowania są nieporęczne i wymagają duże ilości powierzchni. Przy przekroczeniu określonej przepisami wysokości rusztowania powinny być mocowane kotwami do ściany. Alternatywą jest podnośnik koszowy. Często jest on mocowany na pojeździe, dzięki czemu może on dojechać w dowolne miejsce dokładnie tam, gdzie wykonywane są prace. Ramie podnośnika zapewnia możliwość ustawienia podestu w taki sposób, aby pracownicy mieli wygodny dostęp do elementów montowanych.

Inne mobilne rozwiązania

Prace na wysokościach wykonywane wewnątrz hal są realizowane z użyciem platformy nożycowej. Taka zwyżka zbudowana jest na podwoziu czterokołowym z możliwością zastosowania napędu i sterowania kierunkiem jazdy. Wykonawca może dowolnie ustawić takie mobilne rusztowanie i dopasować je do warunków architektonicznych. Płynna regulacja wysokości poprawia komfort prac oraz efektywność osób wykonujących powierzone im zadania. Po złożeniu takie urządzenie jest łatwe do transportowania i przewożenia na inny plac budowy. Należy pamiętać o aktualnych badaniach technicznych, aby wyposażenie zapewniało bezpieczeństwo pracownikom i osobom przebywającym w pobliżu.


Wypadki przy pracy na wysokościach

Codziennie w polskich zakładach pracy dochodzi nawet do kilkudziesięciu tysięcy wypadków, w tym również śmiertelnych. Mają one miejsce przede wszystkim podczas wykonywania robót wiążących się z szczególnym stopniem ryzyka, do których zalicza się między innymi prace na wysokościach. Wiele osób nie ma świadomości, iż podnośnik, zwyżka czy dźwig, wymagają obsługi przez osoby o odpowiednim stopniu przygotowania oraz posiadających wymagane do tego rodzaju prac zdolności psychofizyczne.
Prace na wysokościach są szczególnie niebezpieczne w przypadku gdy wykonujący je robotnicy mają niską świadomość zagrożenia jakie może im towarzyszyć. Ponadto bardzo często dochodzi do sytuacji, gdy sprzęty takie jak podnośnik czy zwyżka są stosowane bez uprzedniego zaplanowania robót oraz rozpoznania zagrożenia, jakie może wystąpić podczas ich realizacji.
Prace na wysokościach wymagają również licznych szkoleń oraz instrukcji, gdyż niedoinformowany pracownik stanowi ogromne zagrożenie zarówno dla siebie, jak i dla innych osób przebywających w jego otoczeniu.
Do wypadków dochodzi również bardzo często na skutek braku lub ograniczenia ilości osób nadzorujących, które powinny z boku obserwować przebieg robót oraz koordynować prace poszczególnych jednostek.