enie całej Europy nie wymaga specjalnych zabiegów, aby te wytyczne zachować. Jednak zdarza się konieczność przewiezienia ładunku, który te normy przekracza. W takiej sytuacji w grę wchodzi transport ponadgabarytowy. Wymaga on zazwyczaj szczegółowego zaplanowania każdego aspektu przedsięwzięcia, poczynając od wielu formalności związanych z uzyskaniem koniecznych pozwoleń, poprzez zastosowanie specjalistycznego pojazdu, aż po dokładne zaplanowanie każdego odcinka trasy przejazdu. Może się zdarzyć, że transport ciężki wyłącznie drogami publicznymi nie będzie możliwy i będzie konieczne uzupełnienie go transportem morskim czy rzecznym. Przewóz ponadnormatywny obejmuje z reguły elementy ciężkich konstrukcji przemysłowych, transport maszyn, ciężkiego sprzętu budowlanego, linii produkcyjnych czy też rozwiązań dla przemysłu energetycznego.
No i tu pojawia się pytanie
Maszyny w ostatnich latach podbijają przemysł. To dzięki nim możliwa staje się sprawna realizacja wielu projektów. I dotyczy to różnych gałęzi przemysłu, od rolnictwa, przez budownictwo, aż po górnictwo. Nie da się więc ukryć, że bez maszyn przemysł rozwijać się nie może. No i tu pojawia się pytanie o to, jak maszyny transportować, gdy ich wymiary czy ciężar przekraczają przyjęte normy.
Aby odpowiedzieć na to pytanie, należy sięgnąć do definicji transportu ciężkiego. Znany też jako transport ponadgabarytowy, jest gałęzią bardzo specyficzną. Żeby bowiem przetransportować bardzo duży, czy bardzo ciężki ładunek, trzeba spełnić określone warunki. Transport ciężki, w tym transport maszyn, wymaga zawsze specjalnego zezwolenia. A to wydawane jest na podstawie dostarczonej dokumentacji, która udowadnia, że zaplanowana trasa jest możliwa do realizacji.
Jeśli więc ktoś chce przetransportować maszynę, musi zgłosić się do firmy, która zajmuje się tego typu transportem.Wszystko musi być bowiem zgodne z prawem.
Niektóre maszyny mają bowiem takie rozmiary
Niemieckie rolnictwo jest znacznie bardziej nowoczesne niż polskie, nie ma co się oszukiwać. Maszyny rolnicze, których używa się na zachodzie, po pewnym czasie będą wymieniane na nowe. Jest to doskonała okazja dla polskich rolników na zakup używanego, dobrego sprzętu rolniczego w korzystnej cenie. Problem pojawia się natomiast w temacie transportu. Aby przewieźć np. kombajn zbożowy musimy zorganizować transport ponadgabarytowy. Niektóre maszyny mają bowiem takie rozmiary, które nie zmieszczą się w standardach normalnych naczep. Transport maszyn rolniczych to bardzo popularny i rosnący element transportu międzynarodowego. Wszyscy zdają sobie bowiem sprawę, że lepiej zakupić serwisowany sprzęt za granicą niż niepewny, krajowy. Każdy szuka bowiem oszczędności, a więc eksploatuje sprzęt rolniczy do granic jego możliwości nie zastanawiając się nad jego żywotnością. Transport ciężki w przypadku importu zagranicznych maszyn czy innych ponadgabarytowych elementów konstrukcyjnych rozwija się bardzo prężnie, a polskie firmy transportowe zarabiają na tym dobre pieniądze.
W zdecydowanej większości przypadków transport ponadgabarytowy
W zdecydowanej większości przypadków transport ponadgabarytowy przeprowadzany jest drogą lądową. To jedno z najprostszych i zdecydowanie najlepszych rozwiązań, które wyróżnia się niskimi kosztami realizacji oraz względną prostotą w organizacji. Transport lotniczy i transport morski stosuje się w ostateczności. Zanim więc ktokolwiek zacznie się nimi interesować, powinien sprawdzić, czy przypadkiem potrzebny mu transport maszyn bądź innych ładunków nie może zostać przeprowadzony standardową drogą lądową.
Transport lądowy polega najczęściej na przewożeniu ładunków przy użyciu samochodów ciężarowych. W pewnych okolicznościach można je zastąpić koleją (transport kolejowy) bądź nawet transportem rurociągowym, choć te dwie opcje stosowane są zdecydowanie rzadziej. Każdy, kto planuje jakikolwiek transport ciężki, powinien wypisać sobie różne opcje na kartce i zaznaczyć przy nich główne wady i zalety. W ten sposób można dostosować idealne rozwiązanie do wybranych wymagań, potrzeb i ogólnych założeń.